خانهنقشهenglish

مفاهیم خوشه

آخرین ویرایش

 مفاهيم خوشه     خوشه كفش و دمپايي     خوشه فرش دستباف      خوشه مبلمان  خوشه سنگ    خوشه سوهان

 تعريف خوشه:

مجموعه­ ا­ی فعال در يك گرايش از كسب­ وكار می­داند كه در يك منطقة جغرافيايي متمركز شده، امكان همكاري و تكميل فعاليت­هاي يكديگر را داشته و از چالش­ها و فرصت‌هاي مشترك برخوردار باشند.

نکات اصلی مورد اشاره در تعريف خوشه عبارت است از:

1-  تمرکز در يک منطقه جغرافيايي

2- وجود ارتباط درون بنگاهی و درون صنعتی بين بنگاه های عضو

3-  همکاری بين بنگاهها و انجام اقدامات مشترک و جمعی

4- وجود تهديدها و فرصتهای مشترک برای بنگاههای درون خوشه

شبكه كسب و كار

به مجموعه‌ای از واحدهاي كسب­ وكار اطلاق مي­شود كه براي مواجهه با مشكلي مشترك و يا استفاده از فرصتي مشترك با هم همكاري نمايند. شبكه ­ها به دو شكل ثبت­شده و ثبت­ نشده وجود دارند. شبكه ­ها معمولاً به صورت ثبت نشده شكل گرفته و در صورت اقتضا در قالب انجمن، تعاوني، كنسرسيوم، شركت سهامي و ... ثبت مي­شوند.

عامل توسعه­ خوشه

مسئوليت مستقيم اجراي فرايند توسعه در خوشه بر عهدة عامل توسعة خوشه یا همان CDA، مي‌باشد.CDA، فردي است با تحصيلات و تجربة كافي و مرتبط با توسعة كسب وكارهاي اقتصادي، كه داراي قابليت­هاي رهبري و راهبري برنامه­هاي توسعه­اي، ايجاد ارتباط مثبت و اثربخش و قدرت تحليل كسب وكار در سطوح خرد و كلان بوده و ضمن آشنايي با رويكردهاي كل­گرا و سيستمي و مديريت استراتژيك، از روحيه­ اي پويا و فعال براي توسعة سيستم­هاي اقتصادي- اجتماعي برخوردار باشد.

توسعة خوشه

 فرايندي 3 تا 5 ساله است كه طي آن ظرفيت­هاي موجود در خوشه، از طريق توانمندسازي پايا و معطوف به استفاده از فرصت­هاي محيطي شكوفا مي­شود. ارتقاي سطح سرماية اجتماعي و توسعه و بسط شبكه­ هاي كسب­وكار در درون خوشه از محوري­ترين فعاليت­ها در اين فرآيند شناخته مي­شوند

پروژة توسعة خوشه 

به منظور اجراي فرآيند توسعة خوشه­، پروژه توسعه خوشه در قالب فازهاي كلي زير به اجرا در مي­آيد؛ 1- مطالعه شناختي 2- اعتماد سازي 3- تدوين سند برنامه عمل 4- پياده سازي 5- خروج. اين فازها غير قابل تفكيك بوده و به عنوان بخش­هاي اصلي پروژه توسعه خوشه‌ای محسوب مي­شوند.

گام­های اجرایی در توسعه خوشه­ های کسب و کار استان

گام‌هاي اجرایی در توسعة خوشه‌هاي کسب و کار هر استان، كه مي‌بايد به ترتیب اولویت زمانی توسط شركت برداشته شود عبارتند از:

1- انجام پروژه شناسايي و اولویت بندی خوشه‌هاي کسب و کار استان و انتخاب خوشه يا خوشه‌هاي اولي براي توسعه.

2- انجام پروژه امکانسنجی اجرای پروژه توسعه خوشه‌ای برای خوشه يا خوشه‌هاي اولي براي توسعه.

3- انجام پروژه توسعه خوشه‌ای برای خوشه یا خوشه‌هایی که نتیجه مطالعه امکانسنجی آنها مثبت است.

4- تداوم برنامه‌های حمایتی از خوشه یا خوشه‌هایی که پروژه توسعه خوشه‌ای آنها خاتمه یافته است.

پروژة توسعه‌ خوشه: 

به منظور اجراي فرآيند توسعه‌ي خوشه­، پروژه توسعه‌ي خوشه توسط سازمان و شركت‌هاي استاني، با انتخاب CDA در چارچوب يك قرارداد مشخص و در قالب فازهاي كلي زير و در مدت سه سال به اجرا در مي‌آيد:

مطالعه شناختي 2- اعتمادسازي 3- تدوين سند برنامه عمل 4- پياده‌سازي 5- خروج

 

خوشه هاي كسب و كار استان قم
خوشه كفش و دمپايي
خوشه کفش و دمپایی استان قم بعنوان اولين كالاي صادراتي استان قم در سال هاي گذشته متشكل از  230 واحد صنعتي و بیش از 100 واحد تامین کننده (مواد گرانول و خدمات مشترک) در این بخش حضور فعال دارند، ميزان اشتغال مستقیم خوشه بالغ بر 3000 نفر مي باشد.
توليدات اين خوشه شامل انواع دمپايي پلاستيك، چكمه، صندل، كفش با رويه چرم مصنوعي و ... است. دسته محصولات خوشه با توجه به مواد اوليه، به سه گروه توليدات با ماده اوليه PVC، PU و EVA تقسيم مي شود.
 بيش از 70 درصد كفش ماشيني كشور در قم توليد مي شود و به طور ميانگين از خوشه كفش بيش از  45 ميليون دلار انواع پايپوش به ديگر كشورها صادر شده است.
خوشه فرش دستباف
درحال حاضر 29هزارنفر شاغل در فرش دستباف وجود دارد و در حدود 27000 هزار کارت بافنده نيز صادرشده است كه از این تعداد 20 هزار نفر فعال هستند و مابقی 2 هزار نفر درسایر بخشهای مرتبط نظیر تولیدکنندگان، طراحان و نقاشان، رفوگرها، پرداخت کارها, فروشندگان مواد اولیه، دار و ابزار قالیبافی و نقشه قالی و صادرکنندگان مشغول فعالیت هستند.
به دلیل ویژگی های منحصر به فرد فرش دستباف قم به خصوص فرش تمام  ابریشم ، ۹۰ درصد فرش های بافته شده در استان قم به خارج از کشور صادر می شود که این رقم حدود ۱۰ درصد صادرات کل فرش دستباف کشور است. هنر- صنعت فرش در استان قم در مقایسه با سایر استان‌ها به لحاظ تنوع، کیفیت و زیبایی از ویژگی‌های خاصی برخوردار است و در سراسر جهان ممتاز و بی‌نظیر است.
 خوشه مبلمان
خوشه مبلمان قم متشكل از 3500 واحد فعال با بيش از 20000 نفر اشتغال مستقيم مي باشد و در زمینه تولید انواع مبلمان چوبی کلاسیک (استیل منبتی) یکی از قطب های اصلی کشور بوده و از نظر حجم و کیفیت تولید پس از استان تهران در رتبه دوم قرار دارد و حداقل 30 درصد مبلمان کشور را تولید می کند. یکی از نقاط قوت این خوشه مهارت نجاران و منبت کاران آن مي باشد كه صنعت چوب و مبلمان قم را از ديگر استانها متمايز مي كند. هزینه پایین تمام شده در قم نسبت به تهران یکی دیگر از مزيت هاي خوشه مبلمان قم مي باشد. در این خوشه انواع مبلمان کلاسیک (استیل منبتی)، صندلی و میز غذاخوری، سرویس خواب، ویترین و سایر مصنواعات چوبی تولید شده و سبد خوشه در زمینه مصنوعات چوبی و صنعت مبلمان کامل است. محصولات این خوشه به سبب كيفيت و  قيمت مناسب قابلیت صادرات به کشورهای همجوار را دارد.

خوشه سوهان
خوشه سوهان قم شامل 800 واحد فعال با اشتغالي بالغ بر 4000 نفر مي باشد كه توانايي توليد 5000 تن سوهان در سال را دارند.
سوهان استان قم به عنوان اصلی ترین سوغات این شهر محسوب شده و قدمتی یکصد ساله دارد. به واسطه وجود حرم حضرت معصومه سلام الله عليها و موقعیت استراتژیک استان هر ساله حدود 17میلیون زاِئر وارد قم می شوند که اين امر فرصتي مناسب براي معرفي و عرضه سوهان مي باشد.
تغيير در بسته بندي، توليد سوهان در طعم ها و طرح هاي مختلف و تبليغات سبب توجه بيشتر مردم به اين سوغات و خريد محصولات با كيفيت شده است.
خوشه سنگ
خوشه سنگ قم با بيش از 250 واحد فعال در زمینه تولید و فرآوری سنگهای تراورتن و مرمریت و اشتغالي بالغ بر 4000 نفر يكي از قطب هاي توليد و فرآوري سنگ ايران محسوب مي‌شود.  
سابقه فعاليت واحدهاي سنگبري در قم به بيش از 50 سال برمي گردد و با رونق گرفته اين صنعت در استان بيش از 7 درصد سنگ هاي تزئيني در قم توليد مي شود.
وجود معادن ارزشمند، واحدهاي سنگبري با تكنولوژي مدرن،‌ دسترسي به بازارهاي مصرف استان قم را به يكي از قطب هاي فرآوري سنگ تبديل كرده است. 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت شهرک های صنعتی استان قم می باشد

 

شرکت شهرک های صنعتی استان قم

traffic analysis