خانهنقشهenglish

خدمات نوسازی

آخرین ویرایش

تخصيص مرحله اول

افزایش رقابت پذیری در فرآیند نوسازی و بهسازی صنعت کشور مستلزم بکارگیری ابزارها وسیستم های مدیریت علمی و افزایش بهره وری در واحدها است. ازآنجا که لزوم مدیریت علمی و توجه به ارتقاء بهره وری خصوصاً با رویکردهای نوین در طی سالهای اخیر اهميت زیادی پیدا کرده است، بنابراين لازم است از یکسو ظرفیت خدمات مشاوره صنعتی درکشور بالارفته و کیفیت عملکرد و اثر بخشی آن ارتقاء یابد و از سوی دیگر سطح دانش و تکنولوژی در واحدهاي صنعتي نيز افزايش يابد. بر همين اساس طرح كمك به نوسازي و تجديد ساختار صنايع به دنبال رفع عارضه هاي عمومي، توسعه بازار، ارتقاء نوآوری و تکنولوژی، بهره­وری، اصلاح فرایندها، ارتقاء کیفیت، توسعه توان طراحی محصول، آموزش و توسعه منابع انسانی، و مواردی از این قبیل مي باشد.

هدف طرح :

کمک به واحدهای صنعتی علاقمند به نوسازی و بهسازي خطوط توليد

کمک به واحدهای صنعتی جهت جذب دانش فنی جدید

ارتقاء بهبود بهره وری در واحدهای صنعتی

نحوه انجام كار:

1- واحد(های) صنعتی درخواست انجام پروژه را به مشاور مورد نظر خود اعلام کرده و به توافق اولیه می­رسند و یا مشاور پیشنهادات خود را به واحد(های) صنعتی ارائه می­کند، سپس مشاور موضوع را در قالب پیشنهاد رسمی انجام طرح، به شرکت شهرکهای صنعتی ارسال می­دارد. در صورت عدم آشنایی واحد صنعتی با مشاور ذیصلاح، واحد درخواست خود را به شرکت شهرکهای صنعتی ارسال می دارد و شرکت نسبت به تعیین مشاور مورد نظر واقدام می کند.

2- شرکت شهرکهای صنعتی قم پس از بررسی طرحها و مطابقت با دستورالعمل، طرحهای مورد تأیید را جهت اجرا به مشاور و واحد(های) صنعتی اعلام می کند.

3- عقد قرارداد مابین مشاور و واحد(های) صنعتی بر اساس شرح خدمات مورد توافق و سهم واحد(های) صنعتی از کل هزینه طرح

4- عقد قرارداد مابین مشاور و شرکت شهرکهای صنعتی بر اساس شرح خدمات مورد توافق و سهم یارانه طرح از کل هزینه طرح (بطور مثال، اگر کل هزینه انجام طرح 100 میلیون ریال باشد، 65 میلیون ریال توسط واحد صنعتی یا ذینفعان و 35 میلیون ریال بصورت یارانه توسط شرکت شهرکهای صنعتی به مشاور پرداخت خواهد شد).

تبصره: اگر پروژه­ها بصورت گروهی برای واحدهای صنعتی انجام شود و مجموعه یا شبکه­ای از واحدهای صنعتی منتفع گردند، مبلغ یارانه­ها تا 20% افزایش خواهد داشت.

1- طرحهایی که منجر به رفع عارضه­های عمومی رشته-گروههای صنعتی داراي اولويت استان قم گردد.

2-طرحهای اجرایی در قالب خوشه­های صنعتی و گروههای صنعتی.

3- طرحهایی که منجر به رفع عارضه­های عمومی سایر رشته-گروههای صنعتی استان گردد و مي تواند در زمینه­های توسعه بازار، ارتقاء نوآوری و تکنولوژی، بهره­وری، اصلاح فرایندها، ارتقاء کیفیت، توسعه توان طراحی محصول، آموزش و توسعه منابع انسانی، رفع عارضه­های زیست محیطی و مواردی از این قبیل باشد.

4- طرحهایی که منجر به اصلاح، بهینه سازی، کاهش مصرف و هزینه های انرژی گردد.

طرح كمك به نوسازي و تجديد ساختار صنايع

تخصيص مرحله دوم

دستورالعمل اجرائی طرح كمك به نوسازی و تجدید ساختار صنایع

1- تسهیلات

اعتبارات وجوه اداره شده از محل طرح کمک به نوسازی و تجدید ساختار صنایع به طرح‌های کوچک است که با بررسی های کارشناسی و لحاظ نمودن فاکتورهای ارزیابی (رفع عارضه های واحدهای صنعتی متقاضی، اجرای مناسب طرح هدفمندی یارانه ها، اصلاح و بهینه سازی کاهش هزینه های انرژی، افزایش بهره وری کل تولید و ....) تعیین و با معرفی شرکت در چارچوب قرارداد عاملیت و ضوابط این دستورالعمل در اختیار متقاضیان قرار گیرد.

2- نحوه گردش کار

2-1- متقاضی درخواست خود را در قالب فرم هایی که توسط شركت طراحی شده است، به کمیته ارائه و در صورت تایید کمیته، با امضای مدیر عامل شرکت به بانک ارسال می گردد. (دريافت فرم)

2-2- ارزیابی فنی، اقتصادی و مالی طرحها به عهده بانک عامل می باشد.

3- اولویت تخصیص منابع

3-1- طرح هایی که در راستای کمک به اجرای مناسب طرح هدفمندی یارانه ها در زمینه اصلاح، بهینه‌سازی کاهش هزینه های انرژی و افزایش بهره وری کل تولید (به شرح پکیج بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی) اجرا خواهند شد.

3-2- طرح هایی که صرفا در جهت نوسازی و تجدید ساختار و رفع عارضه های موجود، تسهیلات اعطایی در واحدهای صنعتی هزینه خواهد شد.

3-3-اولویت با طرح‌هایی است که محل اجرای آنها شهرکها و نواحي صنعتی می باشد.

4 – دامنه شمول

4-1- واحدهای صنعتی که دارای پروانه بهره برداری بوده و مشکلات ساختاری داشته، در صورت انجام اصلاحات موفق به تولید و عرضه کالای قابل رقابت خواهند شد.

4-2- واحدهای صنعتی که با کمبود سرمایه در گردش مواجه می باشد (فقط 10% از منابع تخصیص در این بند می‌تواند هزینه گردد.)

ماده 5- میزان تسهیلات قابل واگذاری

5-1- حداکثر میزان تسهیلات اعطائی به طرح های متقاضی در زمینه رفع عارضه های عمومی و ارتقا بهره وری یک میلیارد ریال می‌باشد.

5-2- حداکثر تسهیلات اعطائی به واحدهای تولیدی که پس از بهره برداری با مشکلات ساختاری (کاهش کیفیت تولید، ماشین آلات، ظرفیت و در جهت کمک به اجرای طرح هدفمندی یارانه ها در زمینه اصلاح، کاهش هزینه های انرژی و افزایش بهره وری در کل مواجه شده اند، یک میلیارد و پانصد میلیون ریال می باشد.

6-مدت بازپرداخت تسهیلات

6-1- حداکثر زمان بازپرداخت تسهیلات سرمایه در گردش یک سال می باشد.

6-2- زمان تنفس تسهیلات اصلاح ساختار واحدهای تولیدی کوچک یک سال و حداکثر زمان بازپرداخت تسهیلات دریافتی دو سال بعد از دوره تنفس می باشد.

7- نرخ سود و کارمزد :

نرخ سود و کارمزد بر طبق مصوبات بانک مرکزی جمهوری اسلامی می باشد.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت شهرک های صنعتی استان قم می باشد

 

شرکت شهرک های صنعتی استان قم

traffic analysis